Słowacja - Park Narodowy Tatr Wysokich

Dziś jest: Wtorek, 28 stycznia 2020, Imieniny: Walerego, Radomira
Promocje i ogłoszenia »

Słowacja

2009-09-10

Słowacja - Park Narodowy Tatr Wysokich

Park Narodowy Tatr Wysokich jest najpiękniejszy w Słowacji. Tatry Wysokie zostały pierwszym parkiem narodowym w tym małym w kraju, a stało się to w 1948 roku. Park obejmuje łańcuchy górskie Belianske Tatry i Západné Tatry (Tatry Zachodnie), ich długość to 55km co sprawia, że są one jednymi z najmniejszych pasm górskich o alpejskim charakterze w Europie. Tatry wysokie mają powierzchnię 73,800 hektarów z 30,703 hektarami tworzącymi strefę buforową i docierają do dystryktów Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok i Tvrdošín. Najwyższy szczyt Tatr Wysokich i całych Karpatów to Gerlachovský štít, o wysokości 2655m, podczas gdy najbardziej symbolicznym dla tego regionu szczytem pozostaje Kriváň o wysokości 2495m.


Prawie dwie trzecie parku narodowego jest pokryte przez lasy, przeważnie świerkowe i sosnowe. Tatry Wysokie to góry granitowe, Tatry Zachodnie są górami krystalicznymi, podczas gdy Belianske Tatry to góry wapienne. W parku narodowym znaleźć można aż 110 jezior położonych w glacjalnych dolinach. Najgłębszym jest Veľké Hincovo pleso o maksymalnej głębokości 54m. Spośród wielu tutejszych wodospadów największym jest Kmeťov o wysokości 80m. W Tatrach Wysokich znaleźć można także wiele jaskiń, choć jedyną ogólnodostępną jest Belianska jaskyňa (długa na 1750m) z fascynującymi dekoracjami w postaci stalaktytów i stalagmitów.

JAK DOTRZEĆ

Lotnisko w Popradzie znajduje się w odległości zaledwie 15 minut jazdy. Łatwo jest także dojechać z lotnisk w Krakowie, Koszycach i Bratysławie. Po całym terenie parku można poruszać się dzięki doskonałej kolejce obsługującej całe Tatry Wysokie. Można nią odwiedzić wiele wiosek i miast. Dojeżdża ona do samego Popradu, w którym można wybrać się na zakupy lub do parku wodnego. W Popradzie znajduje się lotnisko i stacja kolejowa.

By lofrek
Source: http://www.webshock.com.pl/
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014